Már a kezdő foglakozásokon is gyakran halljuk ezt a fogalmat, főleg a „külső” harmóniák összehangolása esetében. Ez a kifejezés – Liu He – gyakori a kínai kultúrában, így nem csoda, hogy a „belső harcművészetek” esetében is találkozunk a változataival, értelmezéseivel.
A Hat Harmónia, az esetünkben három külső, és három belső harmóniát jelent.
A Tai Chiban a külső három harmónia az alsó és felső részek összhangját jelenti, a belső három harmónia a Qi, az elme és a test viszonyát.
A célunk, hogyan mozgassuk a Tai Chiban a testet egységben. Az alapgondolat: ha mindent összehangolsz – mind a hat harmóniát – erős és hatékony leszel. Minden párosgyakorlatban ezt építjük fel, de a formagyakorlatok alapja is ez.
Minden mozgásban a külső testnek egységben és harmóniában kell mozognia – nem kell rajta sokat gondolkozni – alakuljon ki ez a mozgás természetesen. Épüljön fel a karok és lábak mozgásának az összhangja. Az összhang megértése egyben szolgálja az üres és teli megértését is. Jobban megértjük a derék – yao – és csípő – kua – szerepét. Felfedezzük a nyitás – zárás működését. Mennél többet gyakorlunk így, annál természetesé válik számunkra a külső test harmóniája.
A belső Yi – Qi – Jin / erő összhangjának a felépítése kicsit nehezebbnek tűnik, de kis gyakorlással hamar érthetővé válik. Egyszerűen közelítve, amire figyelünk, fókuszálunk az a Yi – használata. Ha a fizikai test harmóniában mozog akkor szabadon is mozog. A harmóniában lévő testben nincsenek akadályok, blokkok, gátak és így a testben lévő Qi is szabadon mozog. Ha a Qi szabadon mozog, könnyedén követni tudja a Yi–t. Így a test mozgása szabad lesz, ez a mozgás pedig erőt hoz létre, ami a Tai Chi esetében a: jin. Az így létrejövő erő a Qi–t követi.
Előbb utóbb a rávezető gyakorlatok segítségével, a tudatosságunk kiterjesztésével ebbe a külső és belső összhangba kerülünk. Ha az elme mozog, a Qi mozog, ha a Qi mozog, a test mozog és erőt hoz létre. Így tudatosságunk, testösszhangunk elmélyül, valamint megtapasztalhatjuk a „teremtés” folyamatát.
Külső harmóniák:
1. Kezek harmonizálnak a lábbal
2. Csípő harmonizál a vállal
3. A könyök harmonizál a térddel
Belső harmóniák:
1. Az elme (Xin) illetve Shen (tudatosság) harmonizál a szándékkal (Yi)
2. A szándék (Yi) harmonizál a Qi-vel
3. A Qi harmonizál a mozgással, az erővel (Jin)